NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
7031
Творчески отражения

Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир

Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес. За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева

| 09 Август 2024, 13:19 ч.
Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
Снимка © БТА

Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.

Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”,  а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна. 

Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.

Лентата, както и литературният конкурс,  е посветена на спасяването на бъл

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи митични създания.

Суеверия има във всяко общество, но може би при моряците са повече, защото са по-уязвими, посочи Кръстева. И уточни, че това е и причината да я има поговорката, че който не е плавал по море, той не са знае как да се моли.

За ритуала при първо пресичане на Екватора, известен като Нептуновото кръщение, Кръстева разказа, че началото му се губи в отминалите две столетия. Известно е, че първоначално всъщност старите моряци са се възползвали да се гаврят с младите си колеги. С течение на годините обаче се е стигнало до ритуала, който днес е празник и за екипажа, и за пътниците. Свои суеверия имат и рибарите, каза още Кръстева. По думите й вярва се, че първото излизане за сезона трябва да е с нова мрежа. Може старата да е здрава, но тя е за после, защото с новата показваш уважение към силите, които ще ти донесат богат улов, обясни Кръстева. Тя припомни и това, че не се залавят и убиват морски птици. Причината е в поверието, че в тях се вселяват душите на загинали моряци.

За традиционното пожелание за попътен вятър и 7 фута под кила, Кръстева с усмивка посочи, че ветроходците например не са много радостни вятърът им да е попътен. В пожеланието обаче се влагат положителни послания за добър и успешен път, така че се е наложило с годините. Седемте фута под кила пък са за чисти и дълбоки води, та корабът да не заседне.

Моряците си имат собствена митология, тя ги е съпътствала в ежедневието им, допълни Кръстева. Като пример за това тя даде историите за страховити и непознати морски създания, способни да създадат сериозни проблеми в открити води. Такава е и историята за призрачния „Летящ холандец“, макар че той не е „засичан“ в Черно море, с усмивка посочи Кръстева.

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои концерти в прочутата зала „Рейдио Сити Мюзик Хол“ в Ню Йорк, съобщи ЮПИ.

Нюйоркското заведение обяви в сряда, че 55-годишният Джакман ще е звездата на концертното шоу Hugh Jackman: From New York, with Love.

В него Джакман ще изпълни песни от емблематичните си роли в бродуейски и филмови мюзикъли, сред които „Момчето от Оз“, „Най-великият шоумен“ и „Музикантът“, както и „други изненади от кариерата му“.

Роденият в Австралия актьор, певец и танцьор бе удостоен с едната от двете си награди „Тони“ (другата е почетна) за изпълнението си в мюзикъла „Момчето от Оз“ през 2004 г. и награда „Грами“

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

В новата експозиция на музея могат да бъдат разгледани и артефакти от емблематични моменти от родното корабоплаване. Сред тях са свидетелства за Нептуново кръщение, автентичен реквизит, използван на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ при извършването на този ритуал след прекосяването на най-големия паралел, монетата от залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Представени са и доказателства, че действително на борда капитанът е пръв след Бога и има право да бракосъчетава, да кръщава и да погребва.

Изложбата е реализирана със съдействието на Националния военноисторически музей и на командира и екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 19:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
7031
Творчески отражения

Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир

За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика.Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева.

| 09 Август 2024, 13:19 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
Новата изложба на Военноморския музей разказва как моряците омилостивяват водната шир
Снимка © БТА

Различни ритуали и суеверия от древността до наши дни за омилостивяване на океаните и моретата представя Военноморският музей във Варна в новата си изложба, която бе открита официално днес.

За едно от най-древните моряшки суеверия – че жена на борда носи нещастие, директорът на музея д-р Мариана Кръстева разказа, че всъщност зад него се крие изключителна логика. Тя припомни, че в миналото екипажите са били само от мъже. Присъствието на жена би ги разсейвало, а не е изключено заради нея да се стигне и до раздори, което да влоши фатално дисциплината, обясни Кръстева. Въпреки това поверие обаче, след 16-и век нерядко на носа на корабите са били поставяни фигури на полуголи дами. За тази специална украса, наречена галион, се е вярвало, че може да смути и укроти бурите и ураганите. Поради тази причина на носа са се поставяли фигури или на полуголи жени, или на божества и могъщи митични създания.

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Филмът „Хени. Приятелството – смисъл и спасение” ще бъде показан на международни и национални кинофестивали, съобщават от продуцентите от центъра за еврейско-българско сътрудничество „Алеф“.

Първата прожекция е на 24 август, във втория ден на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост”,  а в средата на септември ще гостува и на фестивала „Златна роза”, организиран от Националния филмов център във Варна. 

Филмът е създаден по идея, вдъхновена от международния литературен ученически конкурс „Който спаси един човешки живот, спасява цяла вселена”, провеждан от „Алеф” в продължение на 11 поредни години.

Лентата, както и литературният конкурс,  е посветена на спасяването на бъл

Комедията на ужасите „Бийтълджус Бийтълджус“ на Майкъл Кийтън и Уинона Райдър е филм номер 1 в Северна Америка, като през този уикенд е спечелил 110 млн. щатски долара, съобщава ЮПИ.

На второ място е „Дедпул & Върколака“ със 7,2 млн. щатски долара, на трето - „Рейгън“ с 5,2 млн. щатски долара, на четвърто - „Пришълецът: Ромул“ с 3,9 млн. щатски долара и на пето - „Никога повече“ с 3,8 млн. щатски долара.

Топ класацията се допълва от филмите: The Forge под номер 6 с 2,9 млн. щатски долара, „Туистърс“ под номер 7 с 2,3 млн. щатски долара, „Мигни два пъти“ под номер 8 с 2,2 млн. долара, „Аз, проклетникът 4“ под номер 9 с 1,8 млн. долара и The Front Room под номер 10 с 1,7 млн. долара.

"Римски пазар" със занаятчии и легионери се организира днес на крепостта "Сексагинта Приста" в Русе, съобщават организаторите от Регионалният исторически музей в града и Общината. 

Посетителите могат да видят възстановки на всекидневни практики от времето на Античността. На отделни щандове се предлагат фермерски продукти и ръчно изработени изделия. Жените могат да си направят и прически от римско време. 

Програмата включва антични игри, а по-малките посетители могат да се превъплътят в образите на римски легионери. 

Присъстващите имат възможност да си изработят съдове от глина и да дегустират рибена чорба. 

Ямболският драматичен театър "Невена Коканова" започна репетиции на ново заглавие – поетичен спектакъл "Читалнята", който е по текстове на петима ямболски писатели, съобщиха от културния институт.

Премиерата ще бъде на 11 октомври в Художествената галерия "Жорж Папазов" в града.

Какво може да се случи в една читалня, какво може да бъде открито там и с какви  провокации ще се сблъскат актьори, автори и публика? Отговорите на тези въпроси ще дадат актьорите от Драматичен театър "Невена Коканова" Димитър Димитров, Радослава Донева и Георги Ружичка.

В "Читалнята" ще прозвучат произведения на Илко Капелев, Тенко Тенев, Антон Кабрански, Иван Газдов и Христо Карастоянов. Музиката е на Андон Балахуров. Ръководител на театралния проект е Димитър Димитров. Това е вторият поетичен спектакъл на театъра след "Отключено време", в който бяха представени седем ямбол

Суеверия има във всяко общество, но може би при моряците са повече, защото са по-уязвими, посочи Кръстева. И уточни, че това е и причината да я има поговорката, че който не е плавал по море, той не са знае как да се моли.

За ритуала при първо пресичане на Екватора, известен като Нептуновото кръщение, Кръстева разказа, че началото му се губи в отминалите две столетия. Известно е, че първоначално всъщност старите моряци са се възползвали да се гаврят с младите си колеги. С течение на годините обаче се е стигнало до ритуала, който днес е празник и за екипажа, и за пътниците. Свои суеверия имат и рибарите, каза още Кръстева. По думите й вярва се, че първото излизане за сезона трябва да е с нова мрежа. Може старата да е здрава, но тя е за после, защото с новата показваш уважение към силите, които ще ти донесат богат улов, обясни Кръстева. Тя припомни и това, че не се залавят и убиват морски птици. Причината е в поверието, че в тях се вселяват душите на загинали моряци.

Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра.

Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в крайдунавския град. Сред тях личат имената на скулптура Павел Метеоров и живописците Тодоро Добруджански, Бедиг Бедросян, Мирчо Якубов, Никола Ковачев, Огнян Мирчев, Йордан Маринов, Георги Куртев.

„Идеята да организираме тази изложба в дните на нашия град е да си спомним за тези художници, които вече не са сред живите и да им отдадем заслужената почит и уважение. Техните творби неизменно носят духа и аромата на Силистра, на реката и добруджанския край, на хората от нашия град и неговата история, поради това те не трябва да бъдат забравени“, каза директорът на Художествената галерия Йордан Колев.

Той припомни, че през 40-те години на миналия век в Силистра

Хю Джакман ще се качи за пореден път на музикалната сцена за нова серия от свои концерти в прочутата зала „Рейдио Сити Мюзик Хол“ в Ню Йорк, съобщи ЮПИ.

Нюйоркското заведение обяви в сряда, че 55-годишният Джакман ще е звездата на концертното шоу Hugh Jackman: From New York, with Love.

В него Джакман ще изпълни песни от емблематичните си роли в бродуейски и филмови мюзикъли, сред които „Момчето от Оз“, „Най-великият шоумен“ и „Музикантът“, както и „други изненади от кариерата му“.

Роденият в Австралия актьор, певец и танцьор бе удостоен с едната от двете си награди „Тони“ (другата е почетна) за изпълнението си в мюзикъла „Момчето от Оз“ през 2004 г. и награда „Грами“

Филм с кауза тръгва по кината от 1 ноември. „Училище за надежда“ представя дейността на училище „Димитър Екимов“ – единственото в България, което спасява деца от крайно бедни семейства, като им осигурява качествено образование, възпитание и грижа напълно безплатно, разказват от екипа на продукцията.

През 2014 г. актьорите Анимари Димитрова и Златко Златков създават училището-пансион в село Русаля, Великотърновско. В него дават шанс на деца от крайно бедни семейства да получат достъп до качествено образование, грижа и възпитание напълно безплатно. Осигуряват всичко нужно за децата чрез дарения.

„Създадохме училището и пансиона преди повече от десет години. Ценим и най-скромното дарение, защото ни помага да нахраним и облечем нашите ученици, да покрием сметките си, да възнаградим труда

През лятото всяка седмица има музикален фестивал някъде из Обединеното кралство.

В някои части на света обаче няма възможности за танцуване с приятели насред някое поле, с бира в ръка и с припяване към музика на живо.

Именно на такова място Дуа Липа и баща Дукаджин Липа искаха да променят това, като поставиха началото на фестивала „Съни Хил“ в родния си град Прищина, Косово – част на света, където малко международни творци са правили турнета.

„Искам да променя реториката на това как хората мислят за Косово и за това, че то е разкъсвано от война“, каза Дуа по-рано тази година. „Когато живеех в Косово, никой от изпълнителите, които исках да видя, не идваше там“.

Дуа е родена в Обединеното кралство, но се премества в Прищина като дете, след като войната в края на 1990-те години причинява над 10 000 жертви, докато Косово се бори за независимост от Сърбия.<

Испания превръща в туристически атракции за почитатели на киното локациите на снимките на филмовата класика „Добрият, лошият и злият“, съобщава Ройтерс.

„Има два типа хора, приятелю“, казва Мъжът без име - героят на Клинт Истуд във филма, на Туко (Илай Уолък) и допълва: „Тези със заредени пистолети и тези, които копаят – ти си от тези, които копаят!“

Доброволци в Северна Испания са взели думите му присърце, като старателно се грижат за прясно изкопаните гробове на снимачната площадка от класическия спагети уестърн на Серджо Леоне от 1966 г. „Добрият, лошият и злият“. Така те превръщат района в поклонническо място за феновете на филма.

Със своите хълмове, покрити с редки храсти, местността край градчето Санто Доминго де Силос, на около 200 км северно от Мадрид в провинция Бургос, замества американския Запад в

За традиционното пожелание за попътен вятър и 7 фута под кила, Кръстева с усмивка посочи, че ветроходците например не са много радостни вятърът им да е попътен. В пожеланието обаче се влагат положителни послания за добър и успешен път, така че се е наложило с годините. Седемте фута под кила пък са за чисти и дълбоки води, та корабът да не заседне.

Моряците си имат собствена митология, тя ги е съпътствала в ежедневието им, допълни Кръстева. Като пример за това тя даде историите за страховити и непознати морски създания, способни да създадат сериозни проблеми в открити води. Такава е и историята за призрачния „Летящ холандец“, макар че той не е „засичан“ в Черно море, с усмивка посочи Кръстева.

В новата експозиция на музея могат да бъдат разгледани и артефакти от емблематични моменти от родното корабоплаване. Сред тях са свидетелства за Нептуново кръщение, автентичен реквизит, използван на борда на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“ при извършването на този ритуал след прекосяването на най-големия паралел, монетата от залагането на кила на първия от многофункционалните модулни патрулни кораба за Военноморските сили. Представени са и доказателства, че действително на борда капитанът е пръв след Бога и има право да бракосъчетава, да кръщава и да погребва.

Изложбата е реализирана със съдействието на Националния военноисторически музей и на командира и екипажа на научноизследователския кораб „Св. св. Кирил и Методий“.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.